Szybki start - Przewodnik po programie SeoLight

Konfiguracja projektu

Okno edycji ustawień projektu wygląda następująco:

Okno ustawień projektu

Jest to najbardziej złożone okno w programie i początkowo może przerazić ilością dostępnych opcji. Jednak nie ma się co przejmować - do rozpoczęcia katalogowania konieczne jest wypełnienie tylko kilku pól. Przy lewej krawędzi okna znajduje się lista sekcji. Na razie widać tam cztery sekcje: Ogólne, Kategorie, Tytuły, Opisy. Pod listą sekcji znajduje się przycisk "Zaawansowane". Jego wciśnięcie powoduje pojawienie się dodatkowych sekcji, w tym "Artykuły", która przeznaczona jest do innej formy katalogowania, tzw. preclowania. Więcej o tym można przeczytać w punkcie Presell Pages, czyli precle. Na razie jednak zajmiemy się tylko standardowo widocznymi sekcjami.

Sekcja "Ogólne"

Najpierw wpisujemy adres strony, którym w naszym przypadku jest http://www.seolight.pl. Pomijamy pola Login i Hasło (nie będą nam one potrzebne), możemy natomiast wpisać email, ponieważ wiele moderowanych katalogów go wymaga lub informuje dzięki niemu o zaakceptowaniu/odrzuceniu strony. Najlepiej utworzyć osobne konto mailowe, przeznaczone tylko do celów katalogowania.

Następnie przechodzimy do definiowania dziennego limitu dodawania. Określa on, do ilu katalogów planujemy codziennie dodawać naszą stronę. Początkowo zalecamy ustawić tu wartość niewielką (5-10), ponieważ zbyt intensywne katalogowanie świeżej strony może spowodować spadek pozycji (jeśli jakaś była) lub nawet filtr w Google. Z czasem należy stopniowo zwiększać limit aż do około 30 lub nawet więcej.

Teraz wpisujemy słowa kluczowe, czyli wyrazy które powinny kojarzyć się z tematyką strony. Dla naszej będą to: katalogowanie, seolight, pozycjonowanie, preclowanie, program, narzędzie. Można również zdefiniować, ile słów ma wstawiać program (zazwyczaj wszystkie), a także separator, jakim ma je oddzielać (prawie zawsze będzie to przecinek).

Sekcja "Kategorie"

Sekcja Kategorie

Kolejną rzeczą jest określenie kategorii, do jakich ma być dodawana strona. Należy je przeciągnąć z prawej listy na lewą, w naszym przypadku będą to: Katalogowanie, Pozycjonowanie, Oprogramowanie, Programy, Internet, Komputery. Jeśli na prawej liście brakuje nam jakiejś kategorii, możemy ją dodać klikając na "Dodaj nową" - zostanie ona zapamiętana w spisie i automatycznie przeniesiona na lewą listę. Na podstawie kategorii projektu (lewa lista) program będzie podświetlał odpowiednie wyrazy na stronie, dzięki czemu poszukiwanie odpowiedniej kategorii będzie znacznie szybsze.

Sekcja "Tytuły"

Tytuły są bardzo ważne, ponieważ większość katalogów tworzy linki do naszej strony, umieszczając w tekście odnośnika (anchora) tytuł, który podaliśmy w formularzu. Jest to właściwie istota katalogowania: pozyskiwanie linków do naszej strony na odpowiednie anchory. Dodajemy tu więc frazy, na które chcemy mieć wysoką pozycję w wyszukiwarce. W naszym przypadku będzie to wyglądać następująco:

Sekcja Tytuły

Kolumna "Użyj" jest przydatna bardziej zaawansowanym użytkowników, którzy chcą na pewien czas wyłączyć dane tytuły z katalogowania. My natomiast upewniamy się, że wszystkie tytuły mają zaznaczone pole w tej kolumnie.

Kolumna "L. użyć" służy jedynie celom informacyjnym i oznacza, ile razy program wstawił dany tytuł w katalogach (ponieważ za każdym razem wybierany jest losowo tylko jeden). Na początku wszędzie jest wartość 0, z czasem liczby te będą automatycznie zwiększane.

Sekcja "Opisy"

Opisy są również istotne w katalogowaniu, ponieważ wyszukiwarka pozwiązuje opis ze stroną, co pozwala jej na określenie tematyki strony. W opisach najważniejsza jest unikalność, gdyż wyszukiwarki (a także moderatorzy katalogów) negatywnie patrzą na wielokrotne powielanie tej samej treści. SeoLight znacznie ułatwia spełnienie tego warunku - dzięki zastosowaniu specjalnej składni, wystarczy stworzyć jeden lub dwa dobre opisy, a program podczas katalogowania wygeneruje z nich całe mnóstwo mniej lub bardziej różniących się tekstów. Dostępny jest również rozbudowany edytor opisów z podpowiadaniem synonimów, sprawdzaniem pisowni i innymi ciekawymi funkcjami. Edytor pojawia się po kliknięciu przycisku "Zaawansowana edycja". Więcej o składni opisów (która dotyczy również tytułów i artykułów) oraz obsłudze i funkcjach edytora opisów można poczytać w pomocy programu.

Opisy powinny być w miarę długie i dobrze opisywać stronę, co pozytywnie wpłynie na moderatorów oraz jakość i skuteczność katalogowania. Co więcej, wiele katalogów wymaga minimalnej długości opisu 250, 350 a nawet 500 znaków. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że istnieją katalogi wymagające tylko 1-2 zdaniowych opisów. Np. qlWeby akceptują zazwyczaj teksty o długości do 350 znaków, a jeśli wpiszemy dłuższy, zostanie on po prostu obcięty co nieładnie wygląda i może spowodować nawet odrzucenie wpisu. Dlatego stworzono w SeoLight możliwość grupowania opisów. Typowy scenariusz wygląda następująco: tworzymy dwie grupy opisów, jedna zawierająca kilka krótkich tekstów, a druga dłuższych. Nazwijmy je odpowiednio "do 250" i "do 500". W większości przypadków będą dodawane długie opisy, dlatego "fajkę" stawiamy tylko przy grupie "do 500", co informuje program, aby tylko z niej losował opisy. Teraz jeśli w trakcie pracy natkniemy się na katalog wymagający krótszego opisu, klikamy w przeglądarce prawym przyciskiem myszy na polu z opisem i wybieramy z menu Opis z "do 250".

W naszym przypadku ustawienia prezentują się następująco:

Sekcja Opisy

Katalogowanie >